aneb Zrušme pětku z diktátu

Album Zpívaná čeština aneb Zrušme pětku z diktátu! je ucelený soubor 17 moderních edukačních písní, jejichž poslechem si osvojíte vše, co je potřeba memorovat v hodinách češtiny. Samohlásky, souhlásky, abecedu, pády, vzory i VŠECHNA VYJMENOVANÁ SLOVA..

Tak tyhle písničky se opravdu povedly!

Chytré a vtipné texty s myšlenkou, příběhem i pointou a chytlavými melodiemi, fungují jako dokonalá didaktická pomůcka.

Písně již používají při výuce učitelé na mnoha školách a rodiče v mnoha domácnostech, takže je to ověřeno na dětech! :-) 

Ze zkušenosti mnohých víme, že už i děti v první třídě (a mnohdy i jejich mladší sourozenci) si písničky rády zpívají. Avšak právě snad díky jejich nevtíravosti, jsou oblíbené i u starších ročníků, které je jinak těžké nadchnout něčím, co zavání školou.

Rodičové a pančelky těšte se! Tyhle písničky si jistě oblíbíte vy i vaše děti. 


S kým na tom děláme a jak to vzniklo

Na albu jsme pracovali společně s Michalem Stulíkem, baskytaristou ze skupiny Mirai, který je mým průvodcem v odvětví hudebního průmyslu a zárukou kvalitního výsledku. Do projektu přispěli svými skvělými schopnostmi i profesionální hudebníci Richard Scheufler mladší (bicí a zvuk) a Marcus Tran (kytara). 

Písně jsem začala skládat pro své vlastní děti do naší komunitní školy. Původní mobilové nahrávky, se začali šířit takovou rychlostí a byl o ně takový zájem, že nahrání alba studiově byla jasná volba. 

Projekt odstartoval Hithitovou kampaní, která prověřila zájem veřejnosti. Vybrala se neuvěřitelná částka, která umožnila nahrát album skutečně profesionálně. 

Chcete mít doma to svoje?

A co chystáme na léto? Pokud vše půjde podle plánu, tak si už v létě budete moci přičichnout k novému krásně ilustrovanému zpěvníku, s kresbami neobyčejné výtvarnice Veroniky Chludilové z Doubravníka.


Seznam písniček na albu

ZPÍVANÁ ČEŠTINA aneb ZRUŠME PĚTKU Z DIKTÁTU!


AEIOU (Samohlásky) 3:00

STATEK (Abeceda) 3:00

NEPLAKEJ (Měkké souhlásky) 0:30

HORALOVÉ Z VYSOČINY (Tvrdé souhlásky) 0:30

KDO SEM LEZE (Obojetné souhlásky) 0:30

TAKOVÝ JE ŽIVOT (Souhlásky) 4:30

STREJDA JÍRA (Pády) 1:00

BALADA O DRAKOVI SE ŠPATNÝM ZRAKEM (Pády) 4:00

ZBYNĚK DOBYVATEL (Vyjmenovaná slova po B) 2:30

HOLKA Z MATFYZU (Vyjmenovaná slova po F) 2:30

LOVE SONG (Vyjmenovaná slova po L) 2:30

MYŠ A ŠNEK (Vyjmenovaná slova po M) 2:30

PEKELNÁ (Vyjmenovaná slova po P) 2:30

SYCHRAVÁ (Vyjmenovaná slova po S) 2:30

VYDŘÍ KOŽICH (Vyjmenovaná slova po V) 2:30

LETIŠTĚ (Vyjmenovaná slova po Z) 2:00

VZOROVÉ PŘÍHODY (Vzory) 3:00

CELKOVÝ ČAS 39:30 

 Uvedené časy jsou zatím pouze orientační

Zajímavost na závěr

aneb jak jsem skládala vyjmenovaná slova

U vyjmenovaných slov, jsem si dala zadání, že sestavím veršovaný příběh o maximálně čtyřech slokách, ve kterém budou zasazena všechna zdánlivě nesouvisející vyjmenovaná slova, a budou dokonale zapadat do jednoho smysluplného příběhu s pointou. 

Povedlo se!

Navíc nenajdete v písních vyjmenovaných slov od daného písmena slovo, které by po onom písmenu mělo měkké i. To znamená, že třeba ve vyjmenovaných slovech po S, není jediné slovo, které by mělo po S měkké i. Jen slova vyjmenovaná a jejich příbuzní. Takže se na písničky můžete při diktátu 100% spolehnout.

A refrény? Dokonalá jednoduchost! Protože je tvoří jen řada vyjmenovaných slov, tak jak se je učí děti ve škole + melodie, která zajistí, že to co jsme se my museli dlouho drilovat, najednou leze do hlavy úplně samo. 


Zde si můžete poslechnou demo ukázky

Více písniček pak nahráván na svůj youtube kanál.