ZPÍVANÁ ČEŠTINA

aneb Zrušme pětku z diktátu!

Album Zpívaná čeština je ucelený soubor 17 moderních edukačních písní, jejichž poslechem si osvojíte vše, co je potřeba memorovat v hodinách češtiny. Samohlásky, souhlásky, abecedu, pády, vzory i VŠECHNA VYJMENOVANÁ SLOVA..

Tak tyhle písničky se opravdu povedly!

Chytré a vtipné texty s myšlenkou, příběhem i pointou a chytlavými melodiemi, fungují jako dokonalá didaktická pomůcka.

Písně již používají při výuce učitelé na mnoha školách a rodiče v mnoha domácnostech, takže jsou ověřeny na dětech! :-)

Ze zkušenosti mnohých víme, že už i děti v první třídě (a mnohdy i jejich mladší sourozenci) písničky rády poslouchají a zpívají. Avšak právě snad díky jejich nevtíravosti, jsou oblíbené i u starších ročníků, které je jinak těžké nadchnout něčím, co zavání školou.

Rodičové a pančelky těšte se! Tyhle písničky si jistě oblíbíte vy i vaše děti. 

Kromě alba v mp3 formátu či CD si nyní můžete v e-shopu objednat i netradičně pojatý ilustrovaný zpěvník

Vaše recenze

 • Mockrát děkuji za úžasný materiál, děti chodí a prosí, abych jim písničky pustila i o přestávce.                             Daniela D. 
 • Výborný nápad. V rytmu largo se pamatuje nejlépe. Je pět typů mozku, pro poslechový typ mozku je to ideální.   Vlastimil P. 
 • Naprostá pecka, třeťačka jen tak mimochodem umí už dvoje vyjm. "sady" a páťák se dobře baví a mimochodem si opakuje a já jsem nepokrytě nadšená z písniček. Děkujeme moc a přejeme štěstí dál.                                           Kamila K.
 • Už máme doma a zpíváme celá rodina. Je to chytlavé, pěkné, vtipné. Skvělý nápad! Díky!                                         Jitka B. 
 • S druháky Vaše písničky pouštíme a zpíváme na každé hodině. Děkuji za Vaši práci, díky ní jsou teď moje hodiny pro děti mnohem atraktivnější a zábavnější.                                                                                                                           Pavla Š.  
 • Vřele doporučuji. Ale pozor! Písničky jsou silně návykové, děti si je pořád žádají a hrozí, že nestihnete další učivo:-D Jsem učitelka, s dětmi tvoříme pomocníčky (sešity z jedné strany na vyjmenovaná slova a z druhé slovní druhy). V předchozích letech jsem ke každému písmenu dávala básničku z učebnice, letos tam je vaše písnička a učíme se ji. Básničky k učení super, písničky lepší. Přes léto ještě vymyslím doprovody na nástroje, a to bude úplně top.               Petra F.
 • Já jsem si píseň Holka z Matfyzu vzala k deváťákům do hodiny, řešily jsme pravopisné jevy, význam cizích slov aj. bylo to mooooc fajn a žáky to dost bavilo.                                                                                                                     Jitka V. 

Proč písně fungují ?

Stále častěji se ke mně dostávají zprávy, že se pomocí písniček dokázaly naučit jen tak mimochodem vyjmenovaná slova pětileté a dokonce i tříleté děti. Jak je možné, že písničky takto fungují a v čem se Zpívaná čeština liší od podobně pojatých edukačních písní? 

Hlavním rozdílem a zároveň výhodou je to, že refrény tvoří celá řada vyjmenovaných slov, tak jak se je děti učí ve škole, (bez výplňových slov a vět). Tato řada vyjmenovaných slov je obohacena o chytlavou melodii a právě ta napomáhá extrémně rychlému zapamatování celé řady. 

Sloky pak tvoří smysluplný příběh, kde jsou všechna vyjmenovaná slova použita. Děti tak mohou odhadnout jejich význam a způsob použití. Zároveň jsou písně složeny tak, aby v nich nebylo žádné slovo, které by mělo po daném písmenu měkké i. Což způsobuje, že se dá v tomto ohledu na písně plně spolehnout. 

Pokud se tedy pouští písně například dětem ve školce, jdou pak do školy s tím, že řady vyjmenovaných slov již umí a mohou se pak zabývat jen tím, že si vysvětlí k čemu přesně slouží a procvičí, jak je správně používat. Složité a pro někoho stresující biflování v tomto případě odpadá. 

Kdo se na tvorbě alba podílel

Zpívaná čeština je profesionálně nahrané album, ve kterém se mísí písničkářská tvorba s popovými prvky. 

A není se čemu divit, když jsme na albu pracovali společně s Michalem Stulíkem, baskytaristou z kapely Mirai, který se stal mým průvodcem v odvětví hudebního průmyslu a zárukou kvalitního výsledku. V albu hraje na kytaru, baskytaru a zpívá doprovodné vokály. Také vymýšlel aranže k písním a mixoval výsledný zvuk.

Do projektu přispěli svými schopnostmi i další skvělí hudebníci:

Richard Scheufler jr. (zvuk, bicí, rytmika, vokál), Marcus Tran (kytara, baskytara), Pavel Stoniak (klavír), Martin Obr (akordeon), Michal Klaška (aranže), Martin Kubát (alikvótní zpěv), Biotech Studio (mastering)

Seznam písniček na albu

01. AEIOU - Samohlásky

02. NA STATKU - Abeceda

03. ZBYNĚK DOBYVATEL - Vyjmenovaná slova po B

04. PÍSEŇ O ŽIVOTĚ - Souhlásky

05. HOLKA Z MATFYZU - Vyjmenovaná slova po F

06. STREJDA JÍRA - Pády

07. O LÁSCE - Vyjmenovaná slova po L

08. MYŠ A ŠNEK - Vyjmenovaná slova po M

09. HORALOVÉ Z VYSOČINY - Tvrdé souhlásky

10. PEKELNÁ KAŠE - Vyjmenovaná slova po P

11. NEPLAKEJ, HANIČKO - Měkké souhlásky

12. SYCHRAVÁ - Vyjmenovaná slova po S

13. BALADA O DRAKOVI - Pády

14. NEZVANÝ HOST - Obojetné souhlásky

15. O VYDŘÍM KOŽICHU - Vyjmenovaná slova po V

16. DĚSIVÉ PŘÍHODY - Vzory

17. LÉTAVÁ - Vyjmenovaná slova po Z

Zpívaná čeština má i svůj ZPĚVNÍK

Pro velký zájem jsem nyní vydala k albu i netradičně pojatý ilustrovaný zpěvník

Netradiční je v tom, že každá píseň je ve zpěvníku ve dvou provedeních. Je zde jednak přehledný notový zápis šikovně zjednodušený tak, aby si na své přišli zkušení muzikanti i začínající hudebníci. 

A podruhé je zde pouze dobře čitelný text doplněný o akordy na kytaru a ukulele, který vyhovuje jednak dětem, které se čtením teprve začínají a notový zápis by je zbytečně rušil, a také kytaristům a ukulelistům nejen u táborových ohňů. 

Celou knihu provázejí malebné akvarelové ilustrace malířky Veroniky Chludilové. A na konci nechybí přehled použitých akordů na kytaru i ukulele

Zpěvník je vhodný jak pro domácí použití a svým provedením bude klenotem ve vaší knihovně, tak i jako učebnice pro školy. 

Školy, které budou chtít používat zpěvník jako učebnice, mě mohou kontaktovat pro zaslání speciální nabídky. 

72 stran, kvalitní papír, tvrdé desky a drží dobře otevřený!

Zpívaná čeština jako program pro školy

Na závěr bych Vám ráda představila Zpívanou češtinu jako zábavný interaktivní výukový program pro školy.

A to opět ve dvou provedeních: 

Hodina češtiny

 • 45 minut přímo ve vaší třídě

 • za pomocí písní, tance, her a paměťových technik si užijeme skvělou hodinu češtiny a naučíme se hned několik vyjmenovaných sad

 • skvělé jako úvod do výuku vyjmenovaných slov ve třetí třídě

Koncert Zpívané češtiny

 • 45 minutové vystoupení - koncert

 • hodí se pro větší školní akci nebo festival

V případě zájmu o jeden z těchto programů mě neváhejte kontaktovat.

Zde si můžete poslechnout ukázky

Více písniček pak nahráván na svůj youtube kanál.